Araştırma: Gorillerin cinsel organ büyüklüğü erkek kısırlığına ışık tutabilir

Erkek goriller tüm maymunlar arasında ortalama 2,80 cm’lik en küçük penise sahip. Bilim insanları son araştırmalarında bu adaptasyondan sorumlu genetik mutasyonun yerini belirlerken bunun erkek kısırlığına yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Boyları 1,82 metreye kadar çıkan ve 225 kg gibi şaşırtıcı bir ağırlığa sahip olan gorillerin, hayvanlar alemindeki en heybetli yaratıklardan biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak etkileyici boylarına rağmen erkek goriller, tüm maymun türleri arasında en küçük penise sahip olmalarıyla biliniyor.

Şimdi Buffalo Üniversitesi’nden bilim insanları bu adaptasyondan sorumlu olan genetik mutasyonu belirlediler. Ve bu keşfin bazı erkeklerin neden kısır olduğunu açıklamaya yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

DİĞER HAYVANLARDAN FARKLI DAVRANIYORLAR

Erkek gorillerin penisleri ve testisleri çok küçüktür ve az miktarda sperm üretirler. Önceki çalışmalar bunu çok eşli çiftleşme sistemine bağlamıştı. 

Bir grup içinde alfa erkeği fiziksel olarak diğer erkeklerden daha büyüktür ve bu da ona dişilere neredeyse ayrıcalıklı erişim sağlar. Bu, onun sperminin kadın üreme sistemindeki diğer erkeklerin spermleriyle rekabet etmediği anlamına gelir.  

Araştırmayı yürüten Dr. Vincent Lynch, “Eş bulmak için rekabet etmenin iki yolu var: Ya vücudunuzu ya da sperminizi kullanabilirsiniz. Çoğu memeli her ikisinin bir kombinasyonunu kullanıyor. Goriller ise yalnızca vücutlarını kullanırlar.” dedi.

Araştırmacılar, sperm rekabetinin olmayışının muhtemelen gorillerin küçük testislerinin evrimine ve düşük sperm sayısına yol açtığını öne sürüyorlar. 

İNSANLARLA BAĞLANTI KURULUYOR

Yeni çalışmalarında da, arkalarındaki gen mutasyonlarının bazı erkeklerin neden çocuk sahibi  olmakta zorlandığını açıklayıp açıklayamayacağını incelemeye başladılar.  

Dr. Lynch, “Sperm biyolojisinde yer alan ve gorillerde zararlı mutasyonların izlerini taşıyan bir dizi genimiz var. Daha sonra kısır erkeklerdeki aynı genlere bakabilir ve mutasyona uğrayıp uğramadıklarını görebiliriz.”

“Burada goril genomu, daha önce tanımlayamadığımız erkek doğurganlığı için aday genleri bulmak için esasen bir keşif aracı görevi görüyor.” dedi.

Araştırmacılar 261 memelide 13.000’den fazla geni analiz etti ve 578’inin (yüzde 4,3) goril soyu ile aynı verileri gösterdiğini buldu. 

Bu genlerin erkek doğurganlığı üzerindeki etkilerini test etmek için ekip, bunları bir meyve sineği olan Drosophila melanogaster’da silmek için gen düzenlemeyi kullandı. Bu genlerin silinmesinin erkek sineklerin üreme fonksiyonunu etkilediğini buldular. 

Daha sonra ekip, goril genlerini 2.100 kısır erkeğinkiyle analiz etti ve erkeklerde işlev kaybıyla bağlantılı 109 geni ortaya çıkardı. 

Dr. Lynch, “Sadece birkaç yıl önce bu tür çalışmaları yürütmek için yeterli dizili genom ve bilgi işlem gücü yoktu. Bilim daha fazla genetik veri topladıkça kısırlığın neden oluştuğunu daha iyi anlayacağız.” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir